در میان سایه ها قسمت اول

دیشب روی کاناپه دراز کشیده بودم و برای بار سوم که پهلو به پهلو شدم به خاطرم آمد که آن خانم با موهای طلایی بلند و پوست سبزه و ابروهای قهوه ای صاف و کشیده وچشمهای گربه ای سبز رنگ که یک پیراهن صورتی کارشده و کوتاه پوشیده بود و در تمام عکسهای لورفته با (یاشار) همسر یلدا، آغوش به روی هم گشوده بودند ، کیست !؟

 لحظه ای که چشمم به صورتش در عکس افتاد ، ندای قلبم گفت که : تو این زن را میشناسی .

اصلا همان زمان که شهره داشت به آن زن بد و بیراه میگفت و یلدا به شدت گریه میکرد و زهرا میگفت که :«خوب شد که به هرحال فهمیدی و حالا دلت را یک دل کن که طلاق بگیری و حق حضانت فرزندت را با مهریه ات مبادله کن .» ، من هنوز عکسها را در دستانم گرفته بودم  و به شماره تلفن چاپ شده آتلیه پایین عکس خیره شده بودم و اسم آتلیه را در ذهنم تکرار میکردم : « آزادی...آتلیه ازادی...» و  تلاش میکردم رد آشنایی ام را با زن صورتی پوشی که با اشتیاق شوهر دوست صمیمی ام را در آن صحنه بوسیده بود ، پیدا کنم.

تک تک عکسها را ورق میزدم و با دقت رد نگاه زن را دنبال میکردم. یاشار برایم اهمیتی نداشت ، در هرحال او را همراه بی ارزش یا به عبارت درست تر کم ارزشی میشناختم که از زندگی یلدا در حال حذف شدن بود. اگرچه یلدا به شدت سوگوار این حذف و یا شاید سوگوار میزان وقت و انرژیی بود که برای به ثمر رسیدن این رابطه همچون قطرات آب از لا به لای انگشتانش فرو چکیده بود  و البته باید اذعان کنم که من و شهره و زهرا برای عرض تسلیت بر همین سوگ در کنارش بودیم

زهرا و شهره با شدت و حدت هرچه تمام تر سعی در آرام کردن یلدا داشتند . من اما نمیتوانستم چشم از  21عکس روتوش شده ای بردارم که در همه انها بدون استثناء زن چشم گربه ای و یاشار شادمان و خرسند در آغوش هم بودند  و البته تنها در یک عکس زن لبخندی بر لب نداشت اما برقی که در چشمهایش دیده میشد حالتی شبیه به قدرت نمایی یا نوعی افتخار بود.

آنطور خیره به لنز دوربین نگاه کرده بود که گویی بازوان قوی همسر یلدا بر حلقه گلوگاهش همچون مدالی است که بر سینه قهرمان از نبرد برگشته ای میاویزند.

صدای حرف زدنهای آمیخته با گریه یلدا ، بلند و بلند تر میشد ، آنقدر که فرکانس امواج صدایش به جیغ شباهت پیدا کرده بود.محتوای کلامش سرزنش و توبیخ  بیهوده خودش بود :« اصلاً چرا از ابتدا اجازه دادم که او به باشگاه برود تا اندامش را ورزیده کند؟ خدایا غافل بودم که اندام ورزشکارانه و قد بلند و چشمان نافذ او هرزنی را به زانو در میاورد! غافل بودم از اینکه هرزنی آرزویش داشتن مردی همچون یاشار است!»

شهره و زهرا پشت سر هم حرف میزدند و من واژه « هر زنی» در گوشم زنگ میزد .دوباره به عکسها نگاه کردم اینبار اما به یاشار .

 در نظرم آمد که او با هیکل نخراشیده و غول پیکر و پوستی به شدت تیره ،چشمهایی ریز و خالی و لبخندی جاهلانه که روی صورتش ماسیده بود، در نگاه یلدا ، زیبایی و توانایی را یادآور می شد. بی اعتنا عکسها را روی میز گذاشتم.

 چشمهایم را بستم و به یاد  خانم «فرشته فرجاد» همکار سالهای دورم افتادم که همیشه میگفت: « اکثریت زنان در تمام جهان تنها به دلیل مرغوبیت در نوع نگاه جنسی همسرانشان مورد تکریم واقع میشوند.» همیشه در برابر این کلام لبخندی میزدم .سرانجام روزی به او گفتم: « بله و اکثریت مردان نیز هم!»

گمان میکنم منظور مرا نفهمید و من هم توضیحی ندادم و آن روز میان این غوغا، ستاره آرزویی در دلم بود : که کاش « فرشته فرجاد» را پیدا میکردم و با خود به منزل دوست خیانت دیده ام میاوردم که با  این نوع تکریم مردان در نوع نگاه زنان نیز اشنا شود.

تولیدات باشگاه بدنسازی، سینه ستبر، قد بلند، هیکل متناسب، موهای پرپشت، پوست سفید و یکدست ،چشمان روشن و ثروت سرشار برای یک مرد صد البته بسیار خوب است تا زمانی که نوع نگاه عده ای از زنان جذب شده اش ، او را تبدیل به مردی از درون خالی و یا به اصطلاح تبدیل به یک قربانی نکرده باشد. اگرچه یاشار فاقد چندین فاکتور یعنی پوست سفید و ثروت سرشار بود ، باز هم میشود به او نام یک قربانی داد.

یاشار قربانی نوع نگاه زنان به خویش است .بعید میدانم در زندگی او از سن بعد از بلوغ زنی شیفته خصوصیات اخلاقی و زیبایی انسانی او شده باشد.آیا در زندگی یاشار زنی وجود داشته که او را به تفکر وا دارد؟ آیا هرگز زنی نظراتش را در مهمترین مباحث انسانی و اجتماعی اطرافش اصلاح کرده یا  پر و بال داده است؟

گمان نمیکنم! او حتی در عمل نیز تبدیل به نوعی غنیمت جنگی برای زنان شده است و شاید همین موضوع از او مردی بوالهوس و بی مسئولیت ساخته است که گاهی پرده از یواشکی هایش به کنار میرود ( که گویا راز کنونی اش سرآمد تمام مگوهای تا آن لحظه اوست) و البته شاید نه!

در هر حال ما انسانها نیاز داریم که فارغ ازهر نوع نگاه جنسی ، مورد تکریم و خواسته شدن قرار بگیریم .نیاز داریم که دست مهربانی بیاید و تمام ابعاد روحمان را بکاود و گره رنجها  و تحقیر ها و حسادت ها و عقده ها را پیدا کند و با انگشت هایش آرام روی زخم های عمیق روحمان دست بکشد و بگوید که :« بله..بله.. عزیزم نگران نباش خوب میشود ، همه مان از این زخمها داریم» و خراشهای سوزناک و خورنده قلبمان را ببوسد و ضدعفونی کند و دست ترسیده  ی روح احیاناً کتک خورده مان را بگیرد و از اتاق تاریک و سرد درونی اش به بیرون بیاورد تا آفتاب درخشان اعتماد ، عشق و در نهایت ایثار را ذره ذره تجربه نماید.این یک نیاز مطلق انسانی است**

به این دلیل من همانقدر که برای یلدای عزیزم متاثر بودم برای یاشار نیز احساس تاسف و دلسوزی داشتم!

شهره میاید کنارم و با تشر میگوید که « حرفی بزن !»

در ذهنم جملاتی را که ممکن است به یلدا ارامش هدیه کند، مرتب میکنم. کنار او مینشینم میخواهم بگویم که :« اینطور تحلیل کن که پیوند داشتن یاشار با زن درون عکس تنها یک اتفاق است.اتفاقی که میتواند در پرونده زندگی تو بالا برنده یا فروآورنده باشد .تنها موضع گیری تو در برابر این اتفاق پیامدهای حاصل از آن را رقم میزند»

به صورت قرمز و چشمهای ورم کرده یلدا نگاه میکنم.مسلما در آن لحظه منطق به هیچ کاری نمیامد .از این جهت در آغوشش گرفتم و به تمام گلایه ها و اشک ها و ناله هایش با جملاتی کوتاه و آرامبخش جواب دادم در حالیکه صدایی در ذهنم میگفت:« تو زن موطلایی چشم گربه ای داخل عکس را میشناسی!»

 

 

ادامه در قسمت بعدی...

 

 

 

 

 

 

/ 1 نظر / 6 بازدید
نازنین

یلدات مبارک سورمه جان ... با مامان و بابا خوش باشید انشاالله ...