نگاهی تحلیلی به رمان تازه شمیم استخری

 

بررسی رمان « کیوان بانو و سمرقند دلپذیر» تا قسمت بیستم:

  استاد بهراد در تلاش است که به« گونه ایی تحلیلی و کاملاً در رابطه با علت و معلولی» وقایع تاریخی ،حرکتها و حوداث اتفاق افتاده و نهفته در متن جامعه را به دو دانش آموز خود، بیاموزاند چرا که ما از استاد بهراد در درسهای گذشته آموخته ایم که انسان اگر مطلبی را با استدلال آموخته باشد میتواند همان علم را حتی اگر اندک هم باشد به دیگران بیاموزاند.شگفتی کار اینجاست که اگر زیر دامنه این جمله را گسترش دهیم، قسمتهای قبل را هم پوشش خواهد داد و بلافاصله به یاد «من درآوردی های بانو رعنا» خواهیم افتاد........

 « حرفهای او از اغراق و نفرت فاصله داشت و بیشتر به عنصر سندیت و مادیت حرفها تکیه میکرد.» اغراق و نفرت دو برادر دوقلوی کار خراب کن هستند. میخوانیم که « تسلطی که با زور و بی قانونی توأم بوده است تأثیر ویرانگر خود را بر حوزه فکر و خلاقیت کلامی گذاشته بود» این جمله کلید جواب یکی از سوالاتی است که در پایان این بخش به آن بر میخوریم.در پایان این بخش و آغاز بخش بعدی متوجه میشویم در جامعه امروز (زمان استاد بهراد) کتابت و نسخه نویسی از جمله فقیر ترین کارهاست.خواننده از خود میپرسد چرا؟ و جواب این چرا؟ جنین نه ماهه ایی است که در بطن جمله «تسلط همراه با زور و بی قانونی...» با اندکی استدلال زاده میشود.

  شعری که کیوان بانو سروده است در اختیار استاد « بهراد هروی» قرار میگیرد . در این قسمت با آموزش های استاد بهراد گویی خودم را بر سر همان جلسه درس حاضر میدیدم و برای آموختن با جان و دل آموزه ها را به خاطر میسپردم

خاطرات کودکی استاد بهراد و جلوگیری از مکتب رفتن خواهر استاد به اسم آفتاب را با زبانی شیرین روایت میکند. در این مورد تنها نقد مطلبی که میتوان گفت قضیه « خواب دیدن پدر بهراد هروی» است.نویسنده خواب پدر را با جزییات بسیار و البته زبانی شیوا نقل میکند که باور پذیری مطلب را تا حدودی خدشه دار میسازد .چه بسا خواب تنها توهم و رویایی بیش نیست و به خاطر آوردن آن و تاثیر پذیری از خواب برای انفجار دیواری به بلندای تعصب کمی حیرت آور به نظر میرسد.به نظر شما بهتر نیست نویسنده با زیان صریح و روشن در داستان اذعان کند که برای پدر استاد بهراد این حادثه به عینیت و در واقعیت زندگیش رخ داد و در او تأثیری بس شگرف و بزرگ نهاد؟...در تکه هجدهم ازمنطق نهفته و استدلال پخته در این جمله:« پسر بچه ها باید از دیدگاه آنان خطرها را به جان بخرند تا برای بزرگسالی پخته و آبدیده شوند.» لذت بسیار زیادی بردم.

 در صورت کلی:

در کل رمان از ابتدا تا پایان قسمت بیستم را که مطالعه نمودم، متوجه موردی شدم که شاید برای مخاطب عامی، اندکی ثقیل باشد آنهم این است که در این رمان قهرمان اصلی با شخصیتی اهریمنی یا شخصیتهای اهریمنی دچار کشمکش و دردسر نیست .اطراف قهرمان ما را انسانهای روشن و فرشته صفت آنچنان در احاطه درآور ده اند که گاهی در زیر تلالو نور و درخشش شخصیت های فرعی به کل کیوان بانو را از خاطر میبریم و یا به حد زیادی کمرنگ میشود .او به آرامی راه خودش را میرود و این برای توده ایکه به دنبال برانگیخته شدن احساسات چه در بعد مثبت و چه در بعد منفی است قابل هضم نمیباشد .

در باب دستور زبان داستان هیچ حرفی حتی به حالت مغرضانه ترین صورت نیست .دستورزبان به کار رفته در بطن رمان بینهایت محکم و قوی میباشد

 شخصیت پردازی رمان به نظرم پخته است.ما در برابر هر عمل و یا واکنش هر شخصیتی نقبی هم به گذشته او میزنیم و ذهنخواننده دچار قضاوت یا پیش فرض های اشتباه نخواهد شد.

دیالوگ های متفاوت در داستان با شخصیت ها و خلق و خوی آنها تا حدود زیادی متناسب است حتی دیالوگ مادر مهرابه که از آن را از زبان راوی دانای کل داستان میشنویم یا آن پیرمردی که به مخالفت با رامینه سخن میراند.

 زاویه دید به کار رفته برای این رمان تا حدود مناسبی ساحت چشمی و ساحت فکری را تحت پوشش قرار میدهد

 شروع رمان کاملاً به سبک کلاسیک است .انتخاب اسم های شخصیت های داستان و مکان ها و زمان ها عالی است.هماهنگی برای زمان و نظم حوادث نقطه قوت بزرگی است.

 

وبلاگ شمیم استخری:http://www.gandomz.blogfa.com/

/ 2 نظر / 5 بازدید
زهرا

سلام میشه کلمه عبور به من بدید..ممنون میشم.