همفکری برای مشکل خانم آزاده


سلام. من آزاده هستم و 22 سالمه. من یه مشکلی تو خونواده دارم که فوق العاده اذیتم میکنه و آرامش رو ازم گرفته.

از وقتی سال آخر راهنمایی بودم خواهرم که باردار شده بود اومدن طبقه ی پایین خونه ی ما که یه مدت اینجا باشن. بچش به دنیا اومد و الان 8 سالشه ولی همچنان اینجان!

خواهرم میره سرکار و بچش وقتی از مدرسه میاد تا ساعت 3 که خواهرم و شوهرش بیان خونه میاد پیش ما. خواهرمم کلا غیر از تمیز کردن خونش کار دیگه ای انجام نمیده. ینی آشپزی و ظرف شستن و اینا همه با مامانه منه، البته بابامم خیلی کمک میکنه به مامانم.

این بچه خواهرم که میاد بالا بسیار لوس و پرروام هست، هرچی بگی جواب میده و اصلا از کسی حساب نمیبره، تقصیر خودمونم هس. بعد از این خواهر دیگم بچه دار شد و حدودن 9ماهی هست که اومدن و نزدیک خونه ی ما خونه گرفتن، چون اون خواهرمم میره سرکار و بچش تو اون تایم پیش ماست.

من که صبحا معمولا دانشگام، ولی روزایی که تو خونه ام و این 2 تا بچه هم هستن به شدت اعصابمو خورد میکنن. دائما یا دعوا میکنن یا نق میزنن. منم اعصابم خیلی ضعیف شده، تحمل سر و صدای زیاد رو ندارم، فک میکنم حق هم داشته باشم بعد از 8 سال که با یه بچه ی شر و شلوغ سر و کله زده باشم. خواهرمم نهایت کاری که میکنه به پسرش میگه بشین دیگه شلوغ نکن!

هرچی بهش میگم نذار این بچه اینقد بیاد بالا، علاوه بر اینکه اعصاب مارو خورد میکنه، واسه خودشم خوب نیس، اصن انگار نه انگار! تا یه کلمه حرف میزنم بچه خواهرم بهم میگه تو عصبی ای! یا میگه اینقد نق نزن! و این در حالیه که مامان و بابا هم اعصابشون خورد میشه از کارای این بچه، ولی چیزی نمیگن بهش و فقط صدای من درمیاد، وقتی هم باهاش دعوا میکنم میگن دعواش نکن بچس نمیفهمه، در حالی که خیلی خوب میفهمه.

وقتی به مامانم میگم مگه ما آرامش نمیخوایم، مگه نباید مثه آدم زندگی کنیم؟ میگه خب دیگه چقدر غیرمستقیم بهش بگم؟ من دیگه واقعا اعصابم کشش این همه سر و صدا رو نداره و با هر صدای کوچیکی صدام درمیاد و دعوام میوفته با این بچه.

اون خواهرزاده ی دیگه هم کم نمیاره از این، 2 سالشه و فقط نق میزنه و کم پیش میاد که یه روز آروم باشه. من باید چیکار کنم؟!! روم با خواهرم هم خیلی باز شده و همش به خاطر اینه که دائما پیش ما بودن و هی بحث داشتیم سر کارای بچش! همش میگم شما چرا نمیرین خونه ی خودتون؟ یه خونه دارن که محله اش رو دوس نداره. میگم برین یه جای دیگه خونه بگیرین حداقل، خسته شدیم از دست شما دیگه، ولی اصن به روی خودش نمیاره، واقعا رو اعصابمه.

از سرکار که میاد، میاد خونه ی ما ناهارشونو میبره و میخوابه. بعدشم یا درس میخونه یا کارای خونش، یا مهمونی و بیرون. بچش هم معمولا خونه ی ماست و مشقاشو همینجا مینویسه، تلویزیونشو همینجا میبینه و استراحت مارو هم میگیره.اون زمانم که کنکور داشتم و یا وقتایی که امتحان داشتم و در اتاقمو میبستم، اینقد این پسر میومد دم در اتاق و درو میکوبوند و جیغ میکشید تا درو باز میکردم.

وقتی میگفتم نمیذاره درس بخونم، میگفت زمان ما که شما کوچیک بودین ما چجوری درس میخوندیم؟ میگم من خواهرتون بودم، نه بچه ی خواهرتون، حق من بوده تو اون خونه باشم و فک نمیکنمم من با شماها همچین کارایی میکردم که الان بچه ی تو میکنه! در ضمن من بچه ی آخر هم هستم، اینو گفتم شاید تاثیری داشته باشه تو نظراتتون. شاید خیلیا نتونن حس کنن این شرایطو، خیلیا میگن خوبه پیش هم زندگی میکنین، ولی آدم تو زندگی آرامش میخواد! یوقتایی تنهایی میخواد!

یوقتایی دلش میخواد خودش باشه و مامان و باباش، نه یه بچه هم همش باشه که درمورد همه چی اظهار نظر کنه و تو مسائلی که بهش ربطی نداره دخالت کنه. جالبیش اینجاس که من این دو تا خواهرزاده رو خیلی دوس دارم و همه هم میدونن، ولی دیگه تحمل ندارم. ممنون میشم اگه راهنماییم کنین که چیکار کنم. چون کسی اینجا حاضر نیست کاری کنه و این وسط فقط منم که خیلی خیلی اذیت میشم و تا حالا هم خیلی سعی کردم بی اهمیت باشه واسم، ولی نتونستم

/ 56 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پسر تنها

من فکر میکنم رفتن شما از خونه به هرکجا که باشه میتونه شرایط روحی شما رو کمی بهتر کنه(تازه در صورتی که یه جای خوب باشه) اما برایه یه همچین خواهر و دامادی یعنی میدون رو خالی کردن- و شما همش این حس بد رو که اونا با خودخواهی به هر انچه که خواستن رسیدن در شما وجود خواهد داشت- من پیشنهادم اینه که از یه بزرگتر مثل دایی عمو و..... بخواین که به داماد و خواهرتون مستقیم بگن که کارشون اشتباهه و باید برن سر زندگی خودشون

سوفی

سلام خوهرات دارن از صبر و محبت پدر و مادرت سوءاستفاده می کنن و تقصیر پدر و مادرته که چنین اجازه ای می دن. متاسفانه حقوق و حدود تو ایران خوب تعریف نشده و بچه ها به خودشون اجازه می دن تا پدر و مادر زنده هستند ازشون بیگاری بکشن. به نظر من خیلی مستقیم به خواهرات اینو بگو. بهشون بگو یه جایی هست به نام مهد کودک که اگه قرار بود همه مامان بزرگا بعد یک عمر بچه داری برا خودشون حالا هم برا بچه هاشون للگی کنن هیچ مهدکودکی ساخته نمی شد.

سوگلی

درستو بهونه کن مثلا بگو معدلم اومده پائین نمره هام بد شدن نتونستم درست درس بخونم اگه این جوری پیش برم مشروط می شم از دانشگاه اخراج از این حرف ها به مادر و پدرت بگو شاید یه فکر اساسی کردن .

مارال

آزاده خانم این حق شما و پدر و مادرتون هست که توی خونتون آزادی داشته باشین اگر قراره خواهرتون سر این قضیه با شما قهر کنه و یا اخم و تخم کنه بهتره هر چه زودتر بشه . باید با پدر و مادرتون صحبت کنین که یک برنامه ای بگذارن که مثلا سه روز در هفته تا ساعت 4 یا 5 اون بچه حق داره بمونه . اگر کسی حد و حدودو خودش رو ندونه نباید بهش یادآوری کرد ؟ بازهم اگر نشد باید از روش غیر مستقیم عرصه رو بهشون تنگ کنین مثلا وقتی اون بچه میاد خونتون برق تلویزیون رو قطع کنین تا بهش خوش نگذره و یا غذاهایی که دوست نداره درست کنین تا خودش از خونه شما زده بشه .

انسی

آزاده عزیز... من هم خواهری دارم که سالها پیش منزلش در نزدیکی منزل پدری بود ... من ته تغاری و اون بزرگتر... صبح با همسرش صبحانه رو منزل پدر میخوردن بعد سرکار میرفتن و بچه شونو منزل پدر میگذاشتن و ناهار منزل بابا میومدن و بعد خواهرم دانشگاه میرفت و نهایتاَ شام رو هم منزل مابودن و آخر شب میرفتن.... این روال همچنان ادامه داشت و تا طی 9سال بعد فرزند دوم که کمی بدقلق تر بود به دنیا آمد ... و باز هم همان رویه ادامه داشت هربار بهش میگفتم بابا خسته شدم ... چقدر میایین اینجا مامان غذا بذاره جلوتونو من هم هی باید بلند و کوتاه بشم و دائم حجاب کنم در جوابم میگفت: خونه بابامه به تو هیچ ربطی نداره!!! مادر و پدر من هم که همیشه یا سکوت میکردن یا من رو دعوت به آرامش!! عزیزم اونها تو این چند ساله پولهاشونو جمع کردن و الان در حال حاضر 6تا خونه دارن 5تا تهران و یکی هم شمال!! راستش این وقایع زمانی درست شد که مادر طفل معصومم به رحمت خدا رفت و پدرم هم زمین گیر ..... باورکن حتی از سرزدن هم دریغ میکردن... الان هم که پدر مرحوم شده همه چیز به دست فراموشی سپرده شده و کمتر به یکی از خواهرام که مجرده سر میزنن و حالشو میپرسن!![گریه]

ملی

نازی درکت میکنم تنها راهش اینه که پدر مادرت به خودشون بیان. تو هرکار کنی بده میشی. اگه بتونی این نوشته و نظراتش رو بدی مامان یا بابا بخونن خیلی خوب میشه. همین نظر آزاده باید راهگشا باشه. اینو برای مامان و بابات میگم. پدر و مادر عزیز گاهی ما از ترس تنها نموندن در آینده سرویسهای بیش از حد به فرزندانمون میدیم باور بفرمایید نتیجه عکس میده اونا اگه الان که بهشون احتیاجی ندارین بفهمن در قبال آسایش شما مسئولن در روزگار پیری هم همین فهم و شعور به شما کمک میکنه تا به وظایفشون عمل کنن

ملی

آزاده جون منظورم نظر انسی بود

سارا

آزاده جان شما هر چی بگی فایده نداره. ممکنه خواهرت بگه اینجا خونه پدر و مادر منه هر وقت تو ازدواج کردی رفتی خونه خودت اونجا نمی ایم.باید پدر و مادرت با خواهرها صحبت کنن. با مادرت صحبت کن بگوفکر می کنه اگه روزی مادر یا پدر نیاز به مراقبت داشته باشن ایا خواهرها این کار رو انجام می دن برای امتحان یه یک ماهی مادرت خودش رو به مریضی بزنه و مثلا بگه پاش درد می کنه و از خواهرها بخواد که اونها غذا درست کنن و خونه رو مرتب کنند ببینه چقدر بچه هاش به فکرش هستن راه حل بعدی اینکه ببین پدر یا مادرت کدام بیشتر از این وضعیت خسته شدن بعد سعی کن راضیشون کنی ببریشون پیش یه مشاور البته قبل از اینکه با پدر یا مادرت یا هر دو بخواین با مشاور صحبت کنید خودت یه بار تنهایی برو ببین نظر مشارو چیه؟ چون هر مشاوری هم خوب نیست. شاید مشاور بتونه پدر و مادرتون رو قانع کنه که خواهرتون باید مسولیت پذیر باشه.

سارا

اگه این هم نشد سعی کن کمتر توی خونه بمونی منظورم این نیست که بری خونه فامیل یا بیرون توی خیابان باشی برو کتابخونه صبح که از خونه می زنی بیرون ناهارت هم ببر برو کتابخونه دانشگاه یا کتابخونه ای جای دیگه پیدا کن تا غروب اونجا باش درس بخون می گن عدو سبب خیر شود اینجوری مجبور میشی ساعت های بیشتری درس بخونی و ارشد قبول شی اولش سخته ولی بعد از یه مدت عادت می کنی وقتی هم خونه هستی باز هم برو توی اتاق در رو ببند درس بخون یا کتابهای دیگه از کتابخونه بگیر بخون خودت رو سرگرم کن و نسبت به بقیه بی تفاوت باش بی تفاوتی بدترین تنبه هست اگر چه غربت هم مشکلات خودش رو داره ولی می تونی ارشد یه شهر دیگه بری. توی کار خونه هم کمک نکن شاید اینجوری فشار بیشتری به پدر و مادرت بیاد و خودشون اعتراض کنن. ببخشید بعضی پیشنهادهام خبیثانه بود ولی بعضی وقتها راه حل دیگه ای نمی مونه

ریحانه

سلام دوست من ...شما باید با شرایط کنار بیای سعی کن اگه میخوای درس بخونی بری کتابخونه درضمن وقتی غیر مستقیم متوجه نمیشن خیلی روراست و با احترام بهشون بگید.راستی در این باره اگه فکر میکنید خودتون نمیتونید بگید از یک واسطه کمک بگیرید.