معرفی یک تاوانی که متناسب با خطا نیست.(دقت کنید خطا نه جرم!)

میدانید من به انسانهای متفاوت، به زندگی های متفاوت و به دیدگاههای متفاوت، زیاد توجه نشان میدهم. بر سر میز غذاهای رنگارنگ، به مزه هایی که تا به حال نچشیده ام ناخنک میزنم؛ می‌چشم چون وقت برای چشیدن کم داریم؛ آنهم برای انسانهایی همانند من که همیشه  آخرین مسافر چمدان به دستِ ترن‌های سریع السیر هستند!.یکی از عادات ما مردم جهان، ما انسانهای ناسپاس این است که چیزی را که شبیه ما نیست، متفاوت با ماست به هر شکل و به هر نوع و به هر صورتی، حتی با جزیی ترین تفاوت در نوع نگاه یا عملکرد : انکار کنیم و یا تقبیح! چیزی غیر از این دو مورد نیست!

وقتی کسی مثل نون می آید و از زندگی اش مینویسد، ما او را متهم به دروغگویی میکنیم! چون در ذهن ما نمیگنجد، چون ما فرق داریم ما همیشه باید با همه فرق داشته باشیم!....یا دست به انکار میزنیم و با یک لیبل درشت:«برو بابا جمعش کن!» دهان بندی آهنی بر دهانی غیر از خودمان نصب میکنیم! در جوامع سرکوب گر با شعار اخلاق محور که در خیال دارد، همه چیز را یکجا بر سر انسان پیاده کند، معیارهایی برای خوشبختی گذاشته میشوند که قد انسانهای معمولی_ منظورم از انسانِ معمولی، میانگین کلی یک جامعه است!_ بله میگفتم قد انسانهای معمولی برای رسیدن حتی به یکی دو معیار و پیاده کردن آنها در زندگی عادی شان نمی‌رسد سرکوب و اخلاق‌گراییِ بی‌پشتوانه! به خودی خود چیز بدی است اما فاجعه وقتی رخ میدهد که محصول این شرایط انسانهایی کاملاً ایزوله با چشم هایی کج و کوله و عدسی های محدب و معقر دیداری، به بازار جامعه عرضه میشوند!

"نان بیات مال سفره ی گداست"! و ما نان بیات میلیون ساله ی سفرمان را که دیگر بوی کپک و گندیدگی اش دارد از حد سفره مان هم فراتر میرود، هنوز بر دندان میکشیم و عین خیالمان هم نیست! از کجا باید برای بازسازی این فرهنگ متلاشی شروع به کار کرد؟ اصلاً کسی دغدغه ی این را دارد که روزی حداقل دو ثانیه به این سوال بیاندیشد؟! جواب را خودم میدانم: "خیر!" با ابتذال غلیظ این جواب چه میشود کرد؟ هیچ! من خودم هم از این جماعتم. زنی که حوصله ندارد حتی این مطلب سر دستی وبلاگش را با ویرایش منتشر کند. انگیزه ندارد. محصولات یک کارخانه همیشه از کیفیت یکسانی برخوردارند! تنها ممکن است رنگ و سایز متفاوتی داشته باشند!.

نمیخواهم بیش از این سخن بگویم. روزی بود که گمان می‌کردم انسانهای همفکر و متجدد زیادی را می‌شود برای زیبا کردن یا شاید زیبا دیدن جهان، دور هم جمع کرد؛ اشتباه نمی‌کردم منتها حقیقت اینجاست که انسانها برای بهتر زیستن! تغییر میکنند و برای این تغییر وقتی تنها یک گزینه پیش روی تو قرار بگیرد؛ انتخاب جایش را به اجبار می‌دهد؛ اما اکنون همین که دو نفر در دنیای واقعی مرا دوست بدارند و سه نفر در فضای مجازی درکم کنند به نظرم زیاد هم هست! درحال حاضر یک کور سوی کوچک نوری در سایتم روشن است که گاه گاه داستانک خطی ساده ای با مفاهیم ذهنی ام را منتشر میکند و وبلاگی که از مشکلات ناتمام و بغضهای فروخورده‌ی همیشگی انباشته شود! وقتی دنیا پر شده است از آدمهایی که با قاطعیت، شابلون های ذهنی‌شان را روی افکارت می‌گذارند و اضافاتش را می‌چینند! مثل این که کبوتر سپیدی را برای جا دادن در قفس،با خونسردی بالهایش را کند! در این شرایط سخن گفتن نیکو با سکوت تفاوتی ندارد. سکوت در اینجا به صبر شانه می‌زند و صبر هیچ ربطی به بردباری و تحمل ندارد! تحمل چندشناک است و خر یک موجود متحمل است! بردبار است! تمام بارهایی که رویش می‌گذارند را به مقصد میرساند؛ حتی اگر گرده‌اش زخم شود! میدانید صبر اما پر میدهد به اوج میرساند و به قدرت وصلت میکند. من عاشق صبرم. ملکه ی صبر. پروردگارا به ما صبر عطا بفرما.

"ارزش هر واژه از یاقوت سبز کلمبیا هم بیشتر است " این حرف را یکی از بهترین دوستانم که نوشته هایم را به اش تقدیم کرده بودم روزی به من زد؛ نمی دانم چرا این سخن را گفت اما به عظمت این کلام اکنون می‌اندیشم که دگرگونی واژه ها گاهی میتواند ملتی را به فلاکت بکشاند!

مثلاً میخواستم از نون و وبلاگش سخن بگویم کار رسید به حرفهای همیشگی ! ما زنها وقتی با مردی که دوستش داریم دعوا میکنیم تازه یادمان میافتد که یک رژلب قرمز خاک خورده‌ای هم روی میز آرایش داریم و یک لباس گل گلی صورتی رنگی در کمد و باقالی های شسته و پاک شده ای در فریزر و ماهیچه های آماده‌ی پخت، خوابیده در برگهای رزماری! برای یک شام مجلل!! حالا نوشتن از وبلاگ نون هم برای من همین خاصیت را داشته که یادم بیاورد! آها بله! حرفهایی هم هست که می‌شود مثلاً در این وبلاگ نوشت!

از بحث دور نیافتیم میگفتم این وبلاگ داستان زندگی واقعی یک زن است که مرا به دلیل تفاوتش جذب کرده بود. یک زنِ زنده! یک موجودی که نفس میکشد و نام مجازی اش میتواند هرچیزی باشد. البته که نام واقعی هم قراردادی از پیش تعیین شده؛ بیشتر نیست. ما توانایی این را داریم که امروز نازی جون باشیم و فردا قمر خانوم. امروز کامی زبل صدایمان بزنند و فردا قلی خپل! این توانایی ذاتی و بالفطره است و ربطی به فرهنگ و کشور و غیره ندارد. نون خطایی انجام داده اگر بشود اسمش را خطا گذاشت. آیا اعتماد کردن به انسانی که لیاقت اعتماد را ندارد خطاست؟ خیر خطا نیست بلکه حماقت است. آیا حماقت خطاست؟ بله اگر موجب آسیب رساندن به خود یا دیگران شود نام خطا میگیرد. آیا ما حماقتی هم داریم که موجب آسیب رساندن به دیگران و یا خود نشود؟ بله داریم در بعضی موارد حماقت موجب رستگاریست! بله ممنونم. خواهش میکنم. خدانگهدار.

با استناد به حواب دانای کل بالا؛ نون خطایی کرده که زندگیش را تحت تاثیر قرار داده است. او این خطا را خودش مرتکب شده و این تاثیر از تعصب دیگران بر زندگیش "تحمیل" شده است. "تحمیل" همان اجبار است منتها با بار منفی بیشتر. اجبار را میشود با آن حنگید به قیمت نابودی خودمان گاهی  اما حنگیدن با تحمیل میتواند حتی به نابودی انسانهای دیگر هم منجر شود. این طبیعی ترین حس است: آدم وقتی حرف خون به میان میآید؛ زانوانش سست میشود.(اگر معنای این جمله را نگرفتید از نون بپرسید که چرا طلاق نمیگیرد!)

 من گمان میکنم اکثریت ما(خوانندگان متن و من) در زندگی حداقل یکبار با تحمیل مواجه بوده ایم. دوباره گوشزد میکنم که اجبار را نمیگویم که دیگر شکر خدا جزء ساده‌ی زندگیمان شده و اصلاً اگر نباشد تعحب خفه‌مان میکند؛ تحمیل را میگویم. من خودم در زندگی شخصی چند باری با موقعیت تحمیل بارانه آنهم از نوع شدیدش مواجه شده ام: اگر بروی خودم را میکشم! اگر این کار را بکنی خودم را میسوزانم! نمیدانم طبیعت خونسرد و بی فکر من یا شرایط روحی و رفتاری ام در آن روزها باعث میشد که به ساده ترین جواب ممکن بسنده کنم: خوب بکش! خوب بسوزان! به نظر من«تحمیل» پرفشارترین واژه در دایره واژگان است! نمیدانم شاید پرفشارتر از آن هم باشد. مثل شکنجه! نه اینطور نیست! باز هم تحمیل مقام بالاتری می‌آورد!

آدم در برابر بعضی چیزها، واژه ها، انسانها، تکلیفش معلوم است!: "آشغال" یعنی کم ارزش! زباله!" شکنجه "یعنی زجر یعنی درد یعنی اذیت فرای تحمل!(دقت کنید تحمل نه صبر!)، "دزد" یعنی کسی که گمان میکند سود او در ضرر دیگران است! اما در جهان بعضی چیزها، واژه ها و انسانها هستند که تکلیفت را معلوم که نمیکنند هیچ! تازه طلبکارت هم میشوند و باید یک فشار ماورای صبرت(دقت کنید صبر نه تحمل) را طاقت بیاوری که از دستشان خلاص بشوی: "خانم!" به معنای خوب بودن است اما گاهی به زنان تن فروش هم گفته میشود! تحمل که وصفش در پاراگراف بالا رفت! دلال! کسی که ممکن است در عین اینکه به تو سود میرساند بزرگترین ضرر برای جامعه ی اقتصادی باشد!

کاش میشد زودتر بگویم و تمام کنم! خلاصه نون متحمل تاثیر از اطرافیان به دلیل خطایش شده است و او برای به حداقل رساندن این تاثیر؛ با اولین فردی که سر راهش سبز میشود و به هر دلیلی که نمیخواهم در موردش قضاوتی کنم به او ابراز علاقه میکند؛ ازدواج مینماید. متاسفانه پیروی از قانون ساده ی حاکم بر دختران سرزمین من: میخواهی آزاد شوی؟ شوهر بفرما جانم! شوهر خوب است؛ بله اصلا شما درست میگویید: خدا کور کند کسی را که مخالف ازدواج باشد و بگوید که خانه بابا قند و عسل و خانه شوهر تیر و تبر! حاشا و کلا که شوهر نور چراغ خانه است؛ اما باید تا چند هزار سال دیگر قربانی بدهیم که بفهمیم ازدواج راه حل نیست؛ راهکار است! قسمتان میدهم که از من نپرسید فرق راه حل با راه کار چیست فرقش این است که راه کار یعنی گشایشی سریع، فرار از موقعیت! راه حل یعنی چیزی که مشکلی را حل میکند!

نون عروس میشود و با هزار امید و آرزو و با صداقتی که پاشنه‌ی آشیل زندگی‌اش است و به جرأت میگویم :نباید می‌داشت! به زندگی جدیدی پا میگذارد؛ او در وبلاگ قدیمی اش از زندگی جدیدش مینوشت:«مغلمه ای از فشارهای گوناگون.» طرز فکر نون زمین تا آسمان با من متفاوت است ومن این تفاوت را در آغوش میکشم؛ روزی که وبش را حذف کرده بود یک بیانیه‌ای داد و البته کمی بعد دوباره وبی دیگر زد که آدرسش را یه شما میدهم. این بیانیه جمله ای داشت که دلم را خیلی سوزاند؛ دقیق یادم نمی‌آید در این مایه ها بود:«من یک زنی بودم در این سرزمین که دوست داشتم زندگیم را حفظ کنم یا برایش بجنگم یا زندگی خوبی داشته باشم!» در همچین ژانری بود! میدانید من آدمی هستم که اصلاً فیلم های گیشه؛ علی الخصوص تراژدی اش را نگاه نمیکنم نه اینکه وقتش را نداشته باشم یا حوصله ام نکشد که هردوی اینها درست است! اما دلیل مهم ترش این است که همه‌ی اتفاقات را میپذیرم و برای زجرکشیدن انسانها با هر نوع تفکری می‌گریم!

دوستش داشته باشید و با او همراهی کنید.  انسان برای باور کردن توانایی هایش به اولین چیزی که نیاز دارد یکی دوتا  آغوش مهربان و بی دغدغه است و در انتها فنر_ پریدنِ نوشتنم را برای زیادی و پرگویی این پست ببخشایید. تمام .

آدرس وب نون:http://nina1359.blogfa.com/

/ 17 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فاطمه

" انسان برای باور کردن توانایی هایش به اولین چیزی که نیاز دارد یکی دوتا آغوش مهربان و بی دغدغه است"واقعا همینطور است که می گی . همیشه این سوال تو ذهنم راه می ره چرا آدمها اینقدر تفاوت فکری دارند و چرا هرکس فقط فکر خودش رو درست می بینه !! چرا ما آدمها با اینکه خیلی اصول اولیه فکری مشترک داریم نمی تونیم همدیگرو به راحتی بپذیریم و با هم خوب باشیم !همدیگرو بفهمیم جدا از تفکرات وسلایق شخصی مختلفمون !!

همای

یک زمانی، شاید تا چند ماه پیش وبلاگش رو می خوندم. نینا وقتی اشتباه م یکرد، برای درست کردنش، اشتباه دیگری رو سوارش می کرد، و باز برای اصلاح اون اشتباه دیگه ای و ... در واقع او خودش رو از چاله به چاه و بعد سیاه چاله انداخت. میدتیه که دیگه نم یخونم وبلاگشو، امیدوارم از اشتباهاتش درس گرفته باشه و فهمیده باشه اشتباه رو با اشتباه اصلاح نمیکنند. منفی در منفی مثبت فقط مال ریاضیاته، و در زندگی نتایج فاجعه باری به بار میاره. امیدوارم درس گرفته باشه، چون تنها چیزی که از اشتباهات می تونیم به دست بیاریم همین درسه. می گن: when you lose, don't lose the lesson امیدوارم نینا هم نسبت به قبل تغییر کرده باشه، و دیگه اشتباه رو راه حل اشتباه ندونه.

hanie

سلام سورملینا خانم مشکل من قابل انتشار نخواهد بود؟ http://ilia-hanie.blogfa.com/ با تشکر

hanie

ممنون عزیزم. اما خیلی دوس داشتم نظر خوانندگانتونو بدونم. با این حال مچکرم.

hanie

مرسی از لطفت. شاید ایمیل من به دستت نرسیده عزیزم. چون یادمه همون 23 شهریور که این وبلاگو ساختم ایمیل هم برای شما زدم. این مدت منتظر بودم و فکر کردم در نوبت هستم. اگر نوبتم شد بهم بگید لطفا تا توضیحات مفصل تری خدمتتون بگم. البته اگر صلاح دونستید. بازم ممنون

سولماز

من مدتیه این وبلاگ رو می خونم . کامنت نمی ذارم چون از ریدر می خونمش. می خواستم ببینم می تونم رمز رو برای پستهای خصوصی داشته باشم یا نه ؟البته با توجه به اینکه وبلاگم فیلتره باید زحمت بکشید برام ایمیل کنید اگه دلتون بخواد بهمد بدین

~مریم~

سورمه جان سلام. چند وقتیه هر دو تا وبتو می خونم. قبلا" هم نظر گذاشتم. میشه رمزتو بهم بدی؟ maryam_internet@yahoo.com اگه نمی شه هم بهم خبر بده. مرسی

سمیرا

سلام سورمه جون من رمز رو ندارم برای مشکل سارینا . اگه میشه برام بفرستید.

جشنواره بزرگ كتابخواني مجازي

دوست بزرگوار خانم زند رسما"از شما دعوت می شود تا در "جشنواره بزرگ کتابخوانی مجازی"شرکت فرمائید. مایه مسرت ما خواهد بود اگر به عنوان همکار افتخاری در اجرای اين جشنواره همکار ما باشید

آنه

در برابر اینهمه مهربانی و دقت تو و به فکر بودنت فقط میشه گفت ای جان