در میان سایه ها قسمت دوم

غمگین از غم و پریشانی دوست صمیمی ام «یلدا»، به خانه برگشتم.

حدود نیم ساعت از زمان ورودم به منزل سپری می شد و غرق

در فکر و خیال، مشغول دم کردن چایی زعفرانی بودم، که تلفن منزلم به صدا درآمد. شماره شهره بر روی صفحه

کوچک تلفن، چشمک زنان خودنمایی می کرد.

شهره برای چیدن و مرتب کردنِ پازل بهم ریختۀ زندگی یلدا در ذهن اش، نیاز به صحبت کردن و بازنگری اطلاعاتی داشت که به خلوتش هجوم اورده بودند.

در میان مشاهدات و اظهار نظر های او در مورد زندگی شخصی یلدا متوجه اطلاعاتی درمورد «خانم صورتی پوش» شدم. اینکه نامش «لی لی» است و تحصیلات عالیه دارد واوضاع مالی

اش نسبتا خوب است.

شهره در انتهای صحبت هایش برای جمع بندی جمله ایی را

دو یا سه بار با اندوه فراوانی که در لرزش صدایش کاملا مشهود بود، تکرار کرد و برای دقایقی مرا به

فکر فرو برد

او گفت:« متاسفانه یلدا عمیقا زن بدبختی است !»

 

مکالمه تمام شد و من متوجه شدم اگرچه سالهاست که شهره دوست صمیمی و نزدیک من است، اما من نمیدانستم و حتی در این همه مدت هم از او نپرسیده بودم که در مختصات فکری او، مبنای درجه بندی انسانها، درطبقات خوشبختی و بدبختی بر چه اساسی و با چه معیاری صورت میگیرد؟

بالای سر تلفن قرمز رنگ نشستم.

به نظر من« یلدا»، زن عمیقاً بدبخت و حتی بدبختی نبود بلکه انسانی بود که در این مقطع زمانی، دچار نوعی بحران و یا بهتر بگویم شوک نسبتا سنگینی در زندگی شخصی اش شده بود.

من حقیقتاً به این نکته باور دارم که در گستره انسانهای زنده طبقه بندی خاصی بر مبنای بدبختی یا خوشبختی وجود ندارد.

 تنها نکته این است که ممکن است برایند میزان رضایتمندی و احساسات خوشایند و مطبوعی که یک فرد از زنده بودن و زیستن دارد در مقایسه با هر فرد زنده دیگری در میزانی بالاتر یا پایین تر، قرار بگیرد

البته این برایند میتواند با تابعیت از چندین مورد اساسی، تغییراتی عمده داشته باشد. اصولا در جوامع دیکتاتوری و بسته با قوانین بدوی و ناکارآمد که در آن اکثریت مردم در ناآگاهی نسبت به بدیعی ترین حقوق انسانی روزگار سپری میکنند این برایند بیشتر تابعی از امکانات مادی و رفاهی و میزان انباشتگی ثروت و سود حاصل از این انباشتگی است.

در جوامع پیشرفته و با قوانین دموکراتیک که در ان اکثریت مردم به پشتوانه دولت از حداقلِ رفاه و حقوق انسانی برخوردارند، این برایند را میتوان با درصد زیادتری تابعی از نیازهای روحی براورده شده انسانی در نظر گرفت.

 به اشپزخانه رفتم . برای خودم یک لیوان چای داغ ریختم و روی صندلی کنار پنجره نشستم.

احساس میکردم موتورهای جستجوگرِ ضمیر ناخودآگاه من که ساعتها قبل در منزل یلدا به کار افتاده بودند با یافتن تصاویر رنگی و بدیع از گذشته های دور سعی در اشکار شدن هویتِ زنی داشتند که جز اطلاعاتی اندک، چیزی از او در چنته یافته هایم برای شناسایی اش نبود.

لیوان چای را جلوی صورتم گرفتم .بخار مطبوعی پوست صورتم را نوازش داد.چشمهایم را بستم.

هوا سرد است بچه های کلاس «سوم ابتدایی ب» پشت نیکمت های رنگ و رو رفته کلاس ارام نشسته اند مریم خدادادی پای تخته است و دارد فکر میکند که 59 منهای چند میشود 36 ؟ سرش را پایین انداخته است.

با دستهایش میشمرد و زیر لب حساب میکند. سرش را بالا میاورد و با استیصال به بچه ها نگاه میکند.از پشت سرم صدای ارام هق هق گریه میاید.

خانم «بدری امینی» معلم کلاس، با چهره ایی سرخ از فشار خشم، از پشت میزش بلند میشود و هم زمان فریاد میکشد:« تو دوباره درس نخوندی خدادادی؟! خاک بر سرت کنن.»

با دست محکم میزند پشت کله خدادادی، کله اش میخورد به تخته سیاه ، مقنعه سیاهش گچی میشود!

کلاس از خنده بچه ها میلرزد.بغل دستی ام دارد مدادش را میتراشد .من برمیگردم به پشت سرم نگاه میکنم.میخواهم ببینم او هنوز دارد گریه میکند؟

بله هنوز در حال گریه کردن است لبهایش میلرزد و اشکهای درشتش میچکد روی تمرینهای ریاضی که از روی تخته در دفترش یادداشت کرده است.سرش را بالا نمیاورد که چشمهایش را ببینم.

او فردا باید مادرش را بیاورد مدرسه. ناظم جلوی بچه ها قسم خورده است که فردا اخراج میشود.امروز، نرگس و گلناز که ماموران مخفی ناظم در کلاس بودند او را لو دادند. من میدانستم که نرگس و گلناز ماموران مخفی ناظم هستند اما او نمیدانست.همان دیروز که عکس آن خانم شیک پوش را از ژرنال خیاطی مادرش کنده بود و اورده بود مدرسه و زیر نیمکت به بچه ها نشان میداد من دلم شور میزد .

خانم امینی میزند روی میز، جیغ میکشد :« خفه شده اینقدر برنگرد پشت سرت، این سیا سوخته را نگاه کن!»

پاهایم یخ میکند. نوک مدادم روی دفترم میشکند.

چایی ام را ارام ارام و جرعه جرعه مینوشم.

 

 

ادامه دارد....

/ 7 نظر / 6 بازدید
فلفل بانو

من همیشه گفتم هرچی میگشیم از این نظام گند آموزش و پرورشمون میکشیم هرکسی رو یه جور بدبخت کردن با اون معلمهای عقده ایشون بخصوص در نسل ما

رودابه ایرانی

من هم یلداروآدم عمیقا بدبختی نمی دانم...زندگی است دیگر .یک جایی باید بتونی خود واقعی ات رانشون بدی وازتمام ظرفیت هات استفاده کنی حتی اگرمحکم سرت به سنگ خورده باشد...

نانا

اخ از این مامورای مخفی سورمه جونم طعم شیرین خاطرات کودکی را با این کلامت دوبار ه مزه کردم

ترنج

خیلی خوب مینویسی سورمه جان[قلب]

سمیرا

گاهی وقتها پیش می اید فقط باید عاقلانه تصمیم بگیری

Nazanin

behesh begid talagh nagire,meidoon ro vase raghib khali o amadeh nakoneh.man tajrobeh ash ro daram,begid bemooneh o tamoom e kase o koozeh ye oona ro be ham bezaneh,begid bemooneh. 2 sal digeh oon khanom e soorati poosh ehsas e amighan badbakhti mikoneh,man dideh am,motmaenam.

رویا.ت

سلام گلم. مرسی از لطفت. هی من همونجوریم نه خیلی بد و نه خوب! و ما همچنان دوره می کنیم شب را و روز را! منتظر ماجرای دوستت هستم خانومی.[ماچ]