همفکری برای مشکل آقای عارف

سلام و خسته نباشید خدمت همه خوانندگان

من عارف هستم و33 سال دارم از تهران و دانشجوی دکتری زبان هستم. امسال دفاع میکنم و تصمیم داشتم که هرطوری شده امسال ازدواج کنم و مشکلم در رابطه با اشنایی با خانمی 30 ساله وموقر و متین هست که به عنوان مترجم در شرکت من کار میکنند. این خانم اوایل سال 89 استخدام شد و من از همون چند ماه اول که ایشون را تحت نظر گرفتم خیلی خوشم امد و تصمیم گرفتم به خواستگاری بروم.

خواهر بزرگم که در جریان بودند امدند شرکتم واز ایشان خیلی رسمی خواستگاری نمودند و کار به خانواده ها رسید و من کاملا دیگه به این ازدواج اصرار داشتم و خانم هم احساس میکنم که بسیار امید بسته بودند و تا حدودی قضیه را تمام شده حس میکردند.

ایشون ازیک خانواده فرهنگی و پدر بازنشسته و مادر فرهنگی هستن وهم رشته خودم وفوق لیسانس داره. از لحاظ مالی در حد خانواده ماست، ولی از لحاظ فرهنگی و ادب و شعور بسیار از زنان فامیل من بالاتر است.چند هفته ای گذشت و ما هرروز در شرکت هم را میدیدم و هر شب هم باهم تلفنی صحبت میکردیم و بدجوری بهم عادت کرده بودیم تا اینکه این خانم هفته قبل از اینکه مهریه تعیین شود رازی بزرگ را در مرد خانواده اش و تک فرزند بودنش مطرح کرد چون من وخانواده ام فکر میکردیم ایشون تک فرزند هستند اما واقعیتی که فهمیدم این بود که:

 این خانم متاسفانه دو برادر عقب افتاده ذهنی داره که هر دو در اسایشگاه هستند و حتی میتونست که قضیه را با من مطرح نکنه اما در کمال صداقت راستش را گفت واین مورد را مطرح کرد

خانواده من این خانم را دیده و پسندیده بودند و چون همونطور که گفتم شخصیت ایشون فوق العاده خودساخته و والا هست وخانواده خوبی دارند البته یکم با سن این خانم مشکل داشتند اما در نظر نگرفته بودند

 منتها این قضیه را نمیدانستند که برادراشون منگول هستن تااینکه من این مورد را هم گفتم و الان خانواده ام صددرصد مخالف شدن و میگن چون مشکل ارثی هست به فرزندان تو میرسه و بدبخت میشی واین یک گره بدی برای ما انداخته و کلا محاسبات ما رو بهم ریخت.

این موضوعات با توجه به اینکه من بچه خیلی دوست دارم، من رو کمی مردد کرده  البته ایشون راهم خیلی دوست دارم نمیدونم باید چه کرد؟ازلحاظ احتمالات ژنتیکی اگر فرزندمن دختر باشه منگول نمیشه اما ژن را به ارث میبره که ممکن هست روی فرزندانش اثر بگذاره و خوب نسل بعد هم همینطور.چون مشاوره ژنتیکی رفتیم اینجوری برایند شد این را هم اضافه کنم که این خانم دایی هاشون هم منگولیت شدید دارند و هر سه تا در اسایشگاه هستند.

من با خود این خانم صحبت کردم که خیلی دلش شکست و ناراحت شد اما نهایتا تصمیم گیری را به عهده خودم گذاشت. خانواده ام از روزی که موارد مطرح شده را فهمیدن خیلی با من سر وسنگین شدن و پدرم بهم فهموندن که پشتم نیستن و کلیه حمایت های مالی را از من دریغ خواهند کرد.

بین دوراهی سختی قرار گرفتم که خودم هم نمیدونم چی کار کنم ؟ خواستم از دوستان نظرخواهی کنم که اگر من برادرتان بودم شما بی تعصب چه نظری میدادید؟

/ 101 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یک حسنا بانو هستم

به نظر من شما با خبر دادن این موضوع به خانواده تون کار درستی نکردید . اون خانوم مبنا رو بر صداقت گذاشت و به شما گفت و درست نبود شما این موضوع رو جار بزنید . حتی اگر قرار بود مخالفتی باشه خودتون میتونستید این کار رو انجام بدین و لازم نبود مشکلی که اصلا ربطی به اون دختر بیگناه نداشت رو بگید و نظر دیگران رو منفی کنید . کاری کردین که حتی اگر مشکلی هم نباشه و این مساله با کمک پیشرفت پزشکی هم حل بشه ، همیشه بدبینی و دلخوری ایجاد بشه . این مسائل هم که حل شده هست . چیزی که اصلا مشکل نیست همین مشکل سندرم داون هست . عجیبه کدوم مشاوره ژنتیک بوده . شاید هم مشکل دیگه ای بوده . هر چه هست به نظر من باید دنبالش برید و راهش رو پیدا کنید و درست نیست که به دلیل اینکه چنین موضوعی توی خانواده بوده این برخورد رو داشته باشید.

زهرا

سلام اگر برادر م بودی میگفتم نه. با وجود عشق و علاقه و آشناییتون. البته این خانم باید از ابتدا موضوع رو مطرح میکردند تا شما و خودشون وابسته نشید اما الان ضربه کمتری میخورند از وقتی که شما بخاطر بچه دچار مشکل بشید و ترکش کنید. ایشون هم تقصیری ندارند باید با کسی ازدواج کنه که این مسئله بچه براش مهم نباشه

قناری

برادر عزیز اول برو بزرگ شو، مرد بشو بعد ازدواج کن.

ترگل

این طور که شما میگید که این بیماری وابسته به جنسیت هست پس اصلا سندروم دان معمول نیست بلکه انواع تریزومی ها و نقایص کروموزمی وجود دارن که وابسته به کروموزوم y هستن که امکان فهمیدنشون هم از طریق آزمایشات معمول نیست. احتمالا تنها راه همون استفاده از لقاح آزمایشگاهیه که جنین دختر رو جدا کنن و انتقال بدن. تازه بعد ها اون دختر هم مثل همین خانوم شاید این مشکلات رو داشته باشه و باید این سختی ها رو تحمل کنه.هرچند شاید جامعه تا اون زمان بهتر با این قضایا کنار بیاد

ستاره

منگول به سندروم داون میگن که با اینکه ارثی هست ولی در دوران بارداری قابل تشخیص هست و مجوز سقط هم میدن . در ضمن هر کس که سندروم داون در خانوادش باشه بچه هاش این مشکل را نخواهند داشت. در آشنایان داریم کسی که دو تا خواهر سندروم داون داره ولی هر سه فرزند خودش و فرزندهای خواهر و برادرهای دیگش همه سالمند. این مشاوره ژنتیکی که شما میگید حتما باید برای بیماری دیگری باشه نه سندروم داون. اگر برای بیماری دیگری هست اسمش را بگید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید ولی اگر برای سندروم داون هست به نظرم صحیح نیست . در ضمن الان علم پزشکی خیلی پیشرفت کرده و شما نباید دوره های برادر و دایی های این خانم را با الان مقایسه کنید. شاید اصلا قابل پیشگیری باشه ولی اگر قابل پیشگیری نیست و واقعا به بچتون ارث میرسه بهتره از این ازدواج صرف نظر کنید . بچه ی مریض داشتن واقعا سخته و توصیف سختیش در قالب کلمات نمیگنجه به نظرم بهتره اول اطلاعاتتون را در مورد بیماری برادرهای این خانم زیاد کنید و با مشاورهای خوب و متخصص مشاوره کنید بعد تصمیم بگیرید

یاسمن

با عرض شرمندگی از آقای عارف و خانوم زند دوست عزیز خانوم عسل: متن رو یکبار دیگه بخونین نوشته که کل مراحل خواستگاری تا بحث مهریه چند هفته بیشتر نبوده و این خانوم به نظر من به جا مساله خودش رو مطرح کرده نه خیلی دیر نه خیلی عجولانه و زود. ایشون از کجا باید متوجه میشده مدیر شرکت از اوایل استخدام ایشونو برای ازدواج مد نظر دارن؟ چون دو بار تو کامنتتون تاکید بر پنهانکاری داشتین در کل میخواستم ذهن آقای عارف بابت مخفی کاری این بنده خدا مکدر نشه. که البته خودشونم به صداقت این خانوم اذعان کردن توی متن. [گل] سورمه جان چون کامنتم 80 درصد غیر مرتبط با مشکل آقای عارف و پست مربوطه هست اگر دوست داشتی و صلاح دونستی تاییدش کن.

گلی

ببین فقط هر کاری خواستی بکنی مثلا اگه تصمیم گرفتی باهاش ازدواج کنی و از تخمک اهدایی برای پسردارشدن استفاده کنید / کلا مسئله رو به خانوادت منتقل نکن دیگه. یعنی نه اینکه پنهانکاری کنی فقط کافیه عنوانش نکنی و بین خودت و همسرت بمونه.

صبا

سلام منم اگه خواهرتون بودم میگفتم نه درسته همه چیز دست خداست و میتونه به آدم سالم بچه ناقص و منگول بده و بر عکس به خانواده های با احتمال بچه ی عقب مونده- بچه ی سالم اما این شواهد نشون از ژن و قوی بودن زن هست یک برادر هم نه دوتا دوتا برادر هم نه باز دایی ها خوب موضوع خطریه دیگه خدای این خانم هم بزرگه اما اگه داداشم بودین همون رفتار خانوادتون رو باهاتون میکردم چون دلم میخواست امید داشته باشم که خودتون فردا اولاد سالم ونسل سالم خواهید داشت این جوری که همش شک و تردید زیاد این همه هم سوابق دیگه به چی میخواید شک کنید؟؟

مهسا

آقای عارف عزیز..توی این قرن حرف زدن از این حرف ها بعیده...میتونین غربالگری ژنتیکی انجام بدین و از ابتدای تشکیل جنین از سلامتش مطمئن بشین... تازه شما نه نگران داشتن فرزند ناقل که نوه ی بیمار هستین!!یعنی حتی اگه فرزند شما ناقل باشه(که میدونین بیماری محسوب نمیشه)شما میترسین که در آینده نوه هاتون این بیماری رو بگیرن!!خیلی خنده داره.....

دختری در مزرعه

صحبت سر از عشق تمام نیست درسته؟ چرا که اگه فقط عشق بود و بس شما اصلا نظر کسی رو در این زمینه نمیخواستید...پس شما میخواهید منطقی به قضیه نگاه کنید که خیلی هم عالی و خوبه...اینکه آدم قبل از ازدواجش بتونه اینقدر منطقی همه چیز رو تجزیه تحلیل کنه... من اگه خودم توی یه همچین شرایطی بودم میگفتم نه.... این ازدواج به صلاح نیست... ولی اگه واقعا عاشق طرف بودم و همه چی رو به جون میخریدم ...معطل نمیکردم...چون این مسائل برام مهم نبود