نگاهی تحلیلی به رمان تازه شمیم استخری

 

«همراه با رویش شقایقهای وحشی »

 

 

خانم شمیم استخری عزیز

مدتهاست که میخواستم در رابطه با داستان جدید شما نکاتی را بازگو کنم .از اینکه میبینم  شما این رمان ها را  با صرف وقت، هزینه، تمرکز و انرژی زیادی که روی آن میگذارید به اتمام رسانده اید و به صورت کاملا رایگان (چون اولین گام خواننده برای زحمتی که نویسنده کشیده است لااقل خریدن کتابش است)با رعایت تمام نکات دستوری و تایپ در اختیار خوانندگان قرار میدهید  از شما با همه وجودم متشکرم.

 

نکات دریافتی من از داستان کیوان بانو و سمرقند دلپذیر قسمت شماره یک تا سوم داستان:

صرفنظر از محتوای داستان ابتدا باید بگویم که شیوایی و روشنایی زبانی داستانهای شما نه تنها تحسین برانگیز بلکه در بعضی پاراگرافها و جمله بندی ها اعجاب آور و خارق العاده است از جمله : از این رو چندان جالب نمی نماید که حالا در سر پیری، غربال اویزان را به آردبیزی مجدد وادارند. (قسمت سوم) و این جمله دلچسب: ادمهای منفی باف بیشتر دلبسته عادات خود هستند و هر عادتی که در آستانه تغییر اجباری قرار بگیرد در دارندگان آن نوعی......و خیلی از موارد دیگر ....در هرحال اینکه من از زبان تمییز داستان لذت میبرم.

 

1) داستان با یک جمله ساده و توصیفی شروع میشود: کیوان بانو در کنار آبگینه زلال باغ، در حال شستن لباس بود . نویسنده با مهارت بسیار از همین جمله ساده شروع میکند به دادن اطلاعاتی در مورد روستا و خانواده و آبگینه ایی که پیروزان با پیشنهاد کیوان بانو ساخته است. در محتوای اولین قسمت مانور بیشتر بر خانواده کوچک کیوان بانو و باغ و حتی طرز فکر مردم روستا در رابطه با تعداد فرزندان است.ما در این قسمت البته با غمزه هم سر و کار داریم که بیشتر به نظرم به بعد انسان دوستی کیوان بانو اشاره دارد و اینکه با قراری که با غمزه دارند از جمله اینکه فقط مرگ آنها را از هم جدا کند ما متوجه احساسات نوجوانانه او نیز میشویم.کیوان بانو یک نوجوان خلاق معرفی میشود و نو گرا...او با پیشنهادش بر مبنای ساختن آبگینه در ابتدای کار داستان را با لطافت خاصی همراه میکند و این خنکی و لطافت وقتی زیادتر میشود که نویسنده با دقت و ظرافت هرچه تمام تر به توصیف چگونگی ساخت آبگینه توسط پیروزان میپردازد.پیروزان با نوع برخوردش نسبت به موهبتی که در باغش در اختیار دارد معرفی میشود و همینطور با موافقت کردن با پیشنهاد کیوان بانو در نظر خواننده، انسانی اصلاح طلب و بی تعصب جلوه میکند. از مهرابه اطلاعات خاصی به ما داده نمیشود. برخورد خانواده با موهبت منحصر به فرد باغشان برخوردی خنثی و زیباست.آنها به این موهبت به چشم یک وسیله برای نزدیک شدن به انسانهای پیرامونشان مینگرند و این در کل بافت جملات نهفته است.در انتهای قسمت اول با طرز فکر کیوان بانو و آرزوی او در داشتن خواهر یا برادر و همینطور طرز نگاه پیروزان و انتخاب نام پیروزان توسط پدر و مادرش داستان را از لطفی خاص برخوردار کرده است.

 

2)قسمت دوم داستان با پاراگراف مشکی توضیح نویسنده کمی به فکر فرو میرویم قرن چهارم هجری سمرقند ارام،روستاهای ارام تر؟ مگر قرار است چه اتفاقی بیافتد؟ اما با خواندن شروع داستان باز به فضای خانواده کیوان بانو برمیگردیم.نگرانی پیروزان و مهرابه از فرزندی که نیامده و البته آنچنان تلاش طاقت فرسایی هم صورت نگرفته است مهرابه با یاداوری سخنان مادرش کمی آرام میگیرد که ما در قسمت های بعدی با طرز برخورد مهرابه در مورد تمییزی منزل و نان پختن و الگو برداری بی چون و چرای او از مادرش دچار شگفتی نمیشویم، چرا که قبلاً با تاثیر عمیق شخصیت مادرش و اگر بشود گفت تا حدی نفوذ او بر شخصیت مهرابه آشناییم.موضوع خجالت از بارداری زنان در سنین بالا و همچنین نظر مهرابه در مخالفت با دیدگاه عامه مردم در مورد ازدواج زودهنگام دختران ما را بیشتر با او اشنا میکند.آنها نهایتاً برای یک چک آپ سلامتی خودشان به نزد آلاله میروند..«او که به دلیل رفتاری دلسوزانه و قاطعیت همه را وادار به احترام میکرد»....چه جمله ایی بالاتر از این برای توصیف شخصیت بی نظیر یک پزشک میتوان به کار برد؟ توصیف منزل آلاله و کاردرمانی او از نقاط پرقوت قسمت دوم به شمار میاید.

 

3) قسمت سوم بسیار دلپذیر است .تردیدهای پیروزان و مهرابه به قاطعیت در رابطه با مثبت بودن نظرشان برای داشتن فرزند دوم از بین میرود.این قسمت از بیان دیدگاههای اشتباه مردم و چگونگی برخورد این زوج ، ترسها و تردیدهایی که دارند، روشن و واضح سخن میگوید.نکته قابل تامل در این بخش تسلط واقع گرای نویسنده بر شرایط قرن چهارم هجری است.

 

 

4) در این بخش ما شاهد آغاز موشکافی نویسنده در مورد آلاله و زندگی شخصی او میشویم .اینکه او در چه خانواده ایی رشد کرده است و پدرش با اینکه از لحاظ وراثتی با او ناتنی است اما دارای چه نوع شخصیتی است؟ و دیدگاه پدرش نسبت به زندگی و حوادث  آن چیست؟ در حقیقت نویسنده به نوعی غیرمستقیم ذهن خواننده را با بستر رشد آلاله اشنا میکند.اینکه بعد از خواندن دیدگاههای پدرش ما با خود بگوییم که بله واقعا از همچین پدری اینچنین دختری هم انتظار میرود و مثبت اندیشی و خلاقیت و پایداری آلاله پزشک جیحان رود برایمان دور از ذهن و غیر قابل باور نباشد.شخصیت پدر الاله بسیار جذاب است تنها کافی است برای مدتی از دیدگاه او به زندگی نگریست تا اوج گرفتن را ارام ارام مزه مزه کرد.«نامدار جیحانی» که هم تاجر است و هم پزشک انچنان عنان زندگی خویش را اگاهانه در دست گرفته است که سودجویی بدون در نظر گرفتن شرایط انسانهای جامعه را نوعی غارت میپندارد.آیا همین جمله از افکار او کافی نیست که خواننده را مجذوب کند؟ مسلما جواب «آری» است.

 

5) «لیو لو» نام دخترک چینی فقیری است که اکنون همان آلاله پزشک متبحر جیحان رود است.این تکه از پازل بی اندازه زیباست. کاملاً عمیق و با جزییات کامل به چگونگی تبدیل «لیو لو» به «آلاله» پی میبریم.حکیم جیحانی انسان بسیار دوست داشتنی و خردمند اگرچه با تغییر نام مخالف است اما نکته اینجاست که او چوب برنمیدارد و بر سر کودکان کوچه و برزن که نام «لیولو» را مسخره میکنند بزند.او باید و نباید نمیکند بلکه به آهستگی و زیبایی از اندیشه اصلی اش اندکی تغییر مسیر میدهد.او حقیقت را خدشه دار نمیکند، بلکه میداند حقیقت رودی جاریست نه مردابی محصور. این را فراموش نکنم بنویسم که در این قسمت جمله ی« چنان جان هایی ارزان تر از آن بود که......» در عین سادگی تلخ و گزنده و تکان دهنده است.

 

6) « کار زن در دستگاه افرینش، همیشه لنگی خاص خویش را داشته است.» تاسف بار و به فکر فرو برنده است.ایا بعد از گذشت اینهمه سال میشود گفت این نوع تفکر به کلی ریشه کن شده باشد؟ متاسفانه خیر...

داستان را با غمگینی پی میگیریم و در دل آرزو داریم که آلاله همواره موفق باشد که به آرامی با دلاور هراتی اشنا میشویم. شخصیت جدیدی که در این قسمت با جزییات ظریف و اطلاعات قوی نویسنده به صورت سربسته معرفی میشود.فضای بسته مذهب و سیاست او را با زنانی متفاوت از انچه تصویر کلی زنان در جامعه آن روز بود آشنا کرده بود و از این رو متفاوت با دیگرانی میاندیشید که غرق در روزمرگی های انسانی بودند. ماجرای ازدواج آلاله مطرح میشود و آیا دلاور مهره ایی است که برای قسمت های بعدی به کار گرفته خواهد شد؟

 

7)داستان ازدواج آلاله با دادمهر....غرق میشویم در نحوه اشنایی و شرط و شروط آلاله و تمامی جزییات داستان.این مورد البته ربطی به قسمت هفتم ندارد اما به ذهنم امد که اسامی انتخابی نویسنده بسیار زیباست. الاله ...نامدار ...دادمهر... گلدسته ..غمزه..کیوان بانو .پیروزان و...برایم خیلی جالب است که اسامی چطور انتخاب شده اند؟ مسلما این انتخاب زمان بر و با تفکری خاص بوده است.

 

8) این رمان یک موشکافی اساسی از برهه ایی از زمان است و اینکه زندگی و افکار مردم را به خوبی نشان میدهد، ولی مسلماً آبستن حوادثی است که اثراتش را تا امروز هم میتوان شاهد بود..نمیدانم شاید هم ما اشتباه میکنیم باید بخوانیم و منتظر باشیم...

در قسمت هشتم بازگشت میخوریم به زندگی پیروزان و مهرابه.بانوآلاله متوجه بیماری مهرابه میگردد و عملاً فرزند دار شدن پیروزان و مهرابه در این قسمت غیرممکن جلوه مینماید، این خبر برای کیوان بانو غمگین کننده است،اما با توجه به خصوصیات کیوان بانو زیاد برای غمگین شدن او نگران نمیشویم.در این قسمت با طرز نان پختن مهرابه و انواع نان هایی که میپزد آشنا میشویم.اطلاعات دقیق نویسنده از این امر تحسین برانگیز است.

 

 

 

آدرس وبلاگ شمیم استخری:http://www.gandomz.blogfa.com/

/ 4 نظر / 5 بازدید
بیدار

سلام من از خوانندگان تقریبا خاموشت هستم که شاید چند ماه یکبار کامنتی بذارم. از معرفی این کتاب ممنونم اما یک سوال آبگینه در این داستان به چه معنایی به کار رفته؟ مگه نه اینکه آبگینه به معنای شیشه و آیته است؟

شاهرخ

سلام دوست عزیز ببخشید که یه مدتی نبودم با تشکر از حضور ÷ر مهرتان ا÷تونم خیلی عالی بود چهار شنبه سوری و عید نوروز را ÷یشا÷یش به شما و خانواده عزیزتان تبریک میگویم منم یه ا÷ خوشمزه دارم خوشحال میشم سر بزنی البته جواب چیستان هم بدی ÷س منتظرتم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تارلا

ممنون از معرفی و تحلیل نوشته های این هنرمند خوب. حتما سر فرصت با دقت میخونمش.[گل]

معجزه گر

سلام سورملینای عزیز یک بازی وبلاگی هفت روزه در وبم قرار دادم که البته الان روز سومشه شرمنده دیر اطلاع رسانی کردم خیلی استقبال شده بود سرم کمی شلوغ شد نتونستم به خیلی از دوستان اطلاع بدم ارزش یک بار دیدن رو داره بیاید ببینید شاید دلتون خواست با ما بازی کنید :) سر بلند باشید.